Yükleniyor...
3.6 Puan
70 Yorum

Tarihi Özkan Köftecisi

Rüstem Paşa Mahallesi, Uzunçarşı Cadde, No 215, Fatih, İstanbul
Kategoriler Restoranlar
Mutfaklar Izgara
Ortalama tutar İki kişi için : 60.00 TL
Yorumlar (70)
3
C.... C....
Bu mekand yillar once köfte yemiştim, sahane gelmişti.Gecenlerde gittigimde,bildiginiZ a101koftesi yemiş gibi hissettim.Tursulari canlı eyvallah.Mekan calisanlari vs naif eyvallah.Fakat kayda deger bir lezzet bulamiyorum.Bilmem ülkede eti bitirdiklerinden midir,nedir.Ette zerre tat bulamadım.bahratsiz,tuzsuz bir tat aldim.Yani bir daha uzun süre gitmeyi dusunmuyorum.Hadi eti anladik,et bozuldu tat kötü.Be arkadaş o koftenin yanina,o ekmek mi verilir Dayadilar önüme kağıt gibi ekmeği... Kötüydü.
3
E.... T.....
Eminönü’nün keşmekeşi içinde Tahtakale’de dar bir sokağa saklanmış eski bir köfteci var. Tarihi Özkan Köftecisi. Kuruluşu 1960’a dek uzanıyor. Bir akşam vakti kapanmadan önce mekâna uğradım. İçerisi çok yoğun değildi ama yine de müşteriler gelmeye devam ediyordu. Küçük ve eski bir dükkân. Dekorasyonu sade. Duvarda dükkâna gelmiş ünlülerin fotoğrafları ile mekân ile ilgili yazılmış gazete yazıları asılı. Sandalye yerine tabure koymuşlar. Uzun süre oturulacak bir yer değil yani. Köfte ve piyaz sipariş ettim. Piyaz hızla geliverdi. Fasulyelerin üstüne soğan, havuç, marul ilavesiyle servis ediliyor. Piyazı epey yavan buldum. Tuzsuz, yağ ve sirke ilavesi yok. Masada da bunlar yok zaten. Kısa süre sonra köfte de geldi masama. Porsiyonda 6 adet köfte var. Biber sosu ve biber turşusu ile geliyor. Klasik ızgara domates, yeşil biber garnitürü yok. Belki kış mevsimi olduğu için böyledir. Biber sosu hafif acı olduğu için güzel. Köftenin lezzetini bastırmıyor. Köftelerin esnek ve yumuşak bir dokusu var. Kolayca kesiliyorlar. Zaten sadece çatal veriyorlar. Bıçağa gerek yok. Köfte görünüş olarak Sultanahmet köftesini andırıyor ama onun kadar sert bir kabuğu yok. Lezzet olarak umduğum kadar beğenmedim. Standart bir tadı var. Akılda kalıcı, tekrar yeme isteği uyandıran bir tat alamadım. Tümüyle dana kıymadan yapılıyor. Baskın bir baharat tadı almadım. Kıyması bana göre fazla yağlı. Kestikten sonra hafifçe donuyor. Personel oldukça bezgin ve suratsızdı. Belki akşam saati gittiğim için böyle bilemiyorum. Servis hızlı ama duyarsız. Kullandıkları tabaklar artık iyice solmuş ve silikleşmiş. Akşam saati olduğu için dolaptaki köftelerin çoğu bitmişti. İrmik helvasının da sonu gelmişti. Görüntü olarak başarılı bir tatlıymış izlenimi verdi. Gramaja göre fiyat makul. Köfte ve piyaz yerseniz maliyet 25₺ oluyor. Personelin biraz daha özenli olması gerek. Müşterilerin yanında tartışmaları hoş olmuyor. Özetle tarihi bir mekânın köftesini denedim ama beklediğim lezzeti bulamadım. Piyazı toparlasalar ve köfte sunumuna özenseler daha iyi olacak.
3
E.... T.....
Eminönü’nün keşmekeşi içinde Tahtakale’de dar bir sokağa saklanmış eski bir köfteci var. Tarihi Özkan Köftecisi. Kuruluşu 1960’a dek uzanıyor. Bir akşam vakti kapanmadan önce mekâna uğradım. İçerisi çok yoğun değildi ama yine de müşteriler gelmeye devam ediyordu. Küçük ve eski bir dükkân. Dekorasyonu sade. Duvarda dükkâna gelmiş ünlülerin fotoğrafları ile mekân ile ilgili yazılmış gazete yazıları asılı. Sandalye yerine tabure koymuşlar. Uzun süre oturulacak bir yer değil yani.
Köfte ve piyaz sipariş ettim. Piyaz hızla geliverdi. Fasulyelerin üstüne soğan, havuç, marul ilavesiyle servis ediliyor. Piyazı epey yavan buldum. Tuzsuz, yağ ve sirke ilavesi yok. Masada da bunlar yok zaten. Kısa süre sonra köfte de geldi masama. Porsiyonda 6 adet köfte var. Biber sosu ve biber turşusu ile geliyor. Klasik ızgara domates, yeşil biber garnitürü yok. Belki kış mevsimi olduğu için böyledir. Biber sosu hafif acı olduğu için güzel. Köftenin lezzetini bastırmıyor. Köftelerin esnek ve yumuşak bir dokusu var. Kolayca kesiliyorlar. Zaten sadece çatal veriyorlar. Bıçağa gerek yok. Köfte görünüş olarak Sultanahmet köftesini andırıyor ama onun kadar sert bir kabuğu yok. Lezzet olarak umduğum kadar beğenmedim. Standart bir tadı var. Akılda kalıcı, tekrar yeme isteği uyandıran bir tat alamadım. Tümüyle dana kıymadan yapılıyor. Baskın bir baharat tadı almadım. Kıyması bana göre fazla yağlı. Kestikten sonra hafifçe donuyor.
Personel oldukça bezgin ve suratsızdı. Belki akşam saati gittiğim için böyle bilemiyorum. Servis hızlı ama duyarsız. Kullandıkları tabaklar artık iyice solmuş ve silikleşmiş. Akşam saati olduğu için dolaptaki köftelerin çoğu bitmişti. İrmik helvasının da sonu gelmişti. Görüntü olarak başarılı bir tatlıymış izlenimi verdi. Gramaja göre fiyat makul. Köfte ve piyaz yerseniz maliyet 25₺ oluyor. Personelin biraz daha özenli olması gerek. Müşterilerin yanında tartışmaları hoş olmuyor.
Özetle tarihi bir mekânın köftesini denedim ama beklediğim lezzeti bulamadım. Piyazı toparlasalar ve köfte sunumuna özenseler daha iyi olacak.
2
Z... G.....
Eşref abi zamanında köftenin yanına bolca domates bolca biber turşusu verilirken,piyazdan piyaz tadı alınırken bugün ise, köftenin yanına kızarmış küçük 1 biber ince bir dilim domates veriyorlar piyaz ise saysan minik 40 fasülye vardır içinde üzeri yeşillik havuç  soğanıda koklatmışlar aşırı vasat mekanı bir alt nesile devredince ruhu gitmiş herbişreyin :( üzücü 28 lira köfte piyaz kola az değil açıkcası tatlı tabağında yapılan servis için.
5
E... E...
Çocukluğumdan beri Eminönü’ne her geldiğimde mutlaka uğradığım yerdir. Ne köftesi diye sorduğunuzda Özkan köftesi derler. Yıllardır tadı hiç değişmedi ve oldukça lezzetlidir. Köftenin yanına kırmızı biber sosunu istemeyi unutmayın.Eğer yeriniz kalırsa irmik helvasını da denemelisiniz. Bazılarına salaş bazılarına da nostaljik gelebilecek bir esnaf yeridir. Fiyatlar da gayet makul:)
4
A..... T............
Köftenin lezzetini tamamlayan en iyi yan ürün piyaza biraz daha özen gösterilmeli diye düşünüyorum.
4
E... E...
İstanbulda gerçektrn köfte yenebilecek mekanların başında geliyor. Gerek yıllardır orada olması, gerek gerçekten lezzetli olması her seferinde bizi yeniden çekiyor.
4
O.... D....
Tarihi, nostaljik ve ufak bir mekan. Köfteleri lezzetliydi ama vay canına dedirtecek düzeyde değildi. Servisi hızlıydı. Genel anlamda beğendim. Tavsiye ederim herkese.
4
E... @..................
İstanbul'da iyi köfte yiyebileceğiniz mekanlardan. Gerek Eminönü'nün gerekse bu dükkanın nostaljik havasında köfte yemek keyifli. Neredeyse 60 senelik işletme, tavsiye olunur
4
Ö.... Y.....
Eminönü tahtakale civarındaysam uğramaya çalışırım köfte gayet güzel sosu falan da fena sayılmaz ama bi köfte bi piyaz bi de içecek 28 lira bence çok. servis hızlı ekmek olayı sıkıntı müşterinin yarım bıraktığı ekmekler başka müşterilere servis ediliyor bu sorunu halletmeleeri lazım
Daha fazla göster
Restorana yorum yapmak ister misiniz ?
Puan :
Sitemizi güncel tutmamız için bize yardımcı olur musun? Bu işletme için hata bildir!
İletişim bilgilerini düzenlemek, menünüzü güncellemek, müşteri yorumlarına yanıt vermek için restoranı sahiplen!
Piasoft® | Web Tasarım