Yükleniyor...
2.4 Puan
8 Yorum

Saray Kebap

Binbirdirek Mahallesi, Peykhane Sokak, No 11, Fatih, İstanbul
Kategoriler Restoranlar
Mutfaklar Kebap, Pide
Ortalama tutar İki kişi için : 70.00 TL
Yorumlar (8)
5
V..... T.......
:)
1
J.... J....
The meal was ok, nothing special, but the menu prices are scam. We ordered chicken and beef meat on a stick They asked, if we want 3 or 5 pieces, we ordered just 3. The price in menu was for one piece, so one stick with three small pieces of beef meal costs 35 tl. We paid 165 tl for two normal portions, because every price was tripled. Do not go there!
1
R..... H...
SCAM Tourists beware They over charge. One xtra kebap some how cost the same amount as a whole plate with two kebaps there is much better tasting food for fair price in turkey don't waste time here. Wish I checked reviews before I went many other people saying the sane thing no matter what app you search them
1
A.. L.....
Bazen çok acıkırsınız iki adım daha öteye gitmeyeyim de en yakın mekana gidip bir şeyler atıştırayım dersiniz ya, benim de öyle oldu. Daha fazla yürümeyeyim diye bu mekanda oturuverdim. Öncelikle çalışanların “abim, ablam” diye hitap etmesi beni aşırı irrite etti. Çok saygı göstermek isteniyorsa -ki bence gerek yok- “beyefendi, hanımefendi” diye hitap edilmesi daha makbuldür. Mercimek çorbası istedim, Ezogelin geldi ama cıvık , tatsız tuzsuzdu bahsederken bile yüzüm ekşidi. İyi pişmiş tavuk şiş istedim, iyi pişmemiş geldi yanına koydukları yeşillik (insan yeşillik demeye utanır) o kadar kararmıştı ki dokunmadım bile, bulguru buz gibi ve aşırı yağlıydı. Merak ediyorum, bu ustalar o pis şeyleri insanların önüne koyarken hiç utanmıyorlar mı? Tabağı boş gönderin ama o pis şeyleri yanına ilave etmeyin! Lavaş söyledim, yemeğim bittiğinde bile ortalıkta lavaş falan yoktu. Bi tek ayranı çok güzeldi, niye diyecek olursanız kapalı ayrandı. Genelde kötü deneyim sonrası haddim olmayarak bir kaç tavsiyede bulunurum ama kasadaki beyefendinin suratını gördükten sonra gerek duymuyorum.
1
L..... D......
Porsiyonlari küçük, lezzeti vasat ayrıca künefesi ılık soğuk arası bir şeydi üstünde de fistiga benzeyen bir madde vardı fakat bezelye tozu tarzı bir şeydi yani kesinlikle fıstık değildi. Çorba aşırı sulu ve tuzluydu. Genel olarak başarısız bir işletme. Garsonun laubaliligi de oldukça rahatsız ediciydi. Tekrar gitmem, özellikle ramazanda hiç gitmem.
2
M.... N.....
I visited this place about 10 pm. With my friends we just wanted to eat lahmacun after all kinds of kebabs we had already tried previous days. They greeted us kindly and we sat on the empty table.The attitude of the waiter towards us changed since realized that we want to order only 4 lahmacun and then a 2 portions Icli kyofte. First I noticed that waiter not offered us free water, as for other clients. Once we brought him lahmacun no additional traditional vegetables that are available everywhere (like lemon, onions, tomatoes, parsley, etc.). We ordered choban salads and lemons to be able to enjoy the famous "Turkish pizza". Two tables of us also ordered lahmacun and those customers had extra vegetables to it. Icli kyofte were simply put on a plate on a napkin, not even 1 sprig of parsley for decoration. Once my friends asked why, they took our plates and returned them with a slice of lemon on both sides.The separation of customers turks and foreigners clients is very uncomfortable (since I do not speak turkish language my turkish friends were talking all the time with me on english language so that I can understand everything,  and for this reason our staff think of us as foreigners). Unpleasantly impressed me also the attitude of the waiter to us, and that all the time he could not stop staring at us. The restaurant has a good location, the food is delicious, but the service is beneath criticism.
3
N.. N..
Öğrenciyken gelirdik ara sıra.. pek de memnun ayrılmazdık. İdare eder bir lezzet etleri..müşriye de pek güler yüzlü değillerdi.. Zaten çok müşteri kaybetmişlerdi bir ara bu yüzden.. Şimdi personel değişmiş midir bilmem
5
Z.... B...
I visited Istanbul with my family and have a chance to eat at Saray Kebap. It was really delicious food and would like to recommend any body who love to eat tasty food should visit Saray Kebap.
Restorana yorum yapmak ister misiniz ?
Puan :
Sitemizi güncel tutmamız için bize yardımcı olur musun? Bu işletme için hata bildir!
İletişim bilgilerini düzenlemek, menünüzü güncellemek, müşteri yorumlarına yanıt vermek için restoranı sahiplen!
Piasoft® | Web Tasarım