Yükleniyor...
4.1 Puan
65 Yorum

Hıngal Mantı

Cumhuriyet Caddesi, Miraç Sokak, No: 3, Beykoz, İstanbul 34830
Kategoriler Restoranlar
Mutfaklar Türk, İç Anadolu
Ortalama tutar İki kişi için : 80.00 TL
Çalışma Saatleri
Neler var?
 • Lunch menü var
 • Nakit Ödeme
 • Kredi Kartı
 • Alkol bulunmaz.
 • Akşam yemeği uygun.
 • Banka kartı
 • Kapalı alan var.
 • Ticket
 • Sodexo
 • Klimalı
 • Wi-Fi
Yorumlar (65)
5
H.... S....
Haftasonu şehir kalabalığından uzakta, hem ic; hem dış mekanı keyifle tasarlanmış bahceli bir evden bahsediyorum. Öncelikle calışanlarının nezaketi ve iletişimi her yerde gormeyi dilediğimiz turden demeliyim. Yemek salonuna gecerken mutfağı gorebiliyor, rahatlıkla iletişim kurabiliyorsunuz. Kahvaltı ve mantı esas servis alanları olduğu gibi icli kofte gibi urunler de sunuyor. Ben ceviz-kuş uzumu ve peynirli, arkadaşım da sade ve etli-ısırganlı mantılarını denedik ve son derece memnun kaldık. Hem hamuru hem ic malzemesi son derece taze ve ozenle hazırlanmıştı. Ben ilk denemem olduğu icin yogurt ile karıştırmak istemedim ve yoğurdumu (sarımsaklı veya sade tercihinize gore) kase ile tabağımın yanında getirdiler. 2 ceşit mantı iceren 2 porsiyon mantı tabağı ve 2 soda icin 70 TL lik bir hesap odedik. Kendilerine bu lezzetli yemek ve guzel ağırlamaları icin teşekkur ediyorum.
5
H.... S....
Haftasonu şehir kalabalığından uzakta, hem ic; hem dış mekanı keyifle tasarlanmış bahceli bir evden bahsediyorum. Öncelikle calışanlarının nezaketi ve iletişimi her yerde gormeyi dilediğimiz turden demeliyim. Yemek salonuna gecerken mutfağı gorebiliyor, rahatlıkla iletişim kurabiliyorsunuz. Kahvaltı ve mantı esas servis alanları olduğu gibi icli kofte gibi urunler de sunuyor. Ben ceviz-kuş uzumu ve peynirli, arkadaşım da sade ve etli-ısırganlı mantılarını denedik ve son derece memnun kaldık. Hem hamuru hem ic malzemesi son derece taze ve ozenle hazırlanmıştı. Ben ilk denemem olduğu icin yogurt ile karıştırmak istemedim ve yoğurdumu (sarımsaklı veya sade tercihinize gore) kase ile tabağımın yanında getirdiler. 2 ceşit mantı iceren 2 porsiyon mantı tabağı ve 2 soda icin 70 TL lik bir hesap odedik. Kendilerine bu lezzetli yemek ve guzel ağırlamaları icin teşekkur ediyorum.
5
Y.......... Y..........
Değişik tatlar arayanlar için iyi bir tercih sadece bildiğiniz basit bir mantı değil. Değişik türlerde başka bir yerde bulamayacağınız lezzet
4
H.... O......
Mantı olarak Cidden çok farklı ve özgün bir yer cevizli mantısı başarılı baya diğer çeşitler de güzel servisle ilgilenen kel amca çok iyi ve ilgili fiyatlar biraz yüksek ama tabi mantı yiyorsun sonuçta herkes bir kere gitmeli senede güzel bir yer kapanirsa üzülürüm
5
Z.... (................
Kısıklı'daki Hıngal Mantı, yeme-içme sektöründe nadir şahit olduğum bir özelliğe sahip: istikrar. Açıldığı dönemden beri müşterisi olduğum mekanın gerek lezzet, gerekse fiyat ve hizmet konularında hiç bozulduğunu görmedim. Burası, birçok benzerini yoldan çıkaran "Vedat Milor etkisi"ne rağmen çizgisini hiç bozmayan, mütevazı ve sıcak bir aile işletmesi. Sahibi olan çiftten Okan bey, emekli bir akademisyen. Eşi Melike hanım ile el ele vererek, kökeni olan Dağıstan'ın kültürünü yaşatacak bir iş yapmak istemiş ve Hıngal'ı kurmuşlar. Hıngal, Dağıstan usulü mantının adı. Farklılık yaratmayı isteyen çift, klasik reçetenin ötesine geçip etli ısırganlı, cevizli soğanlı, somonlu, patatesli, ıspanaklı peynirli, acılı/acısız kıymalı, peynirli ve hatta kahveli gibi çeşitlerini hazırlamış. Mutfakta tamamen doğal malzemeler kullanıyorlar. Mantıyı haşlanmışın yanısıra kızarmış veya tereyağında sotelenmiş olarak da sipariş etmek mümkün. Bugüne dek tüm çeşitleri deneme imkanım oldu. Kişisel favorilerim acılı kıymalı ve ıspanaklı peynirli olmakla birlikte, somonlunun da oldukça hoşuma gittiğini söyleyebilirim. Eğer özellikle belirtirseniz, geleneksel sunumda olduğu biçimde etli çeşitler için sirke sosu, sebzeliler için salçalı sos ve yoğurt servis ediliyor. (Sirke, etin sindirimini kolaylaştırıyormuş.) Tatlı olarak menüde Kayseri'ye özgü nevzine bulunuyor. Un, ceviz, pekmez, tahin ve tereyağ ile helva kıvamında hazırlanan tatlının üzerine, sunum esnasında meyve sosu dökülüyor. Hıngal'da kolay seçim yapabilmeniz için mantı isimlerinin ve maketlerinin yer aldığı bir çark hazırlamışlar. Porsiyonda 12 adet hıngal bulunuyor. Dilerseniz birkaç farklı çeşiten müteşekkil bir tabak yaptırabiliyorsunuz. İç malzemesi bol ve tadı leziz bu hıngallar için biçilen fiyat ise gayet makul düzeyde. Evde pişirmek isteyenler için kilo ile donuk ürün satışları da bulunuyor. Ayrıca İstanbul'un kalbur üstü bazı restoranlarına da toptan olarak mantı veriyorlarmış. Yolunuzu mutlaka düşürüp bu mantıyı denemenizi öneriyorum.
5
Z.... (................
Kısıklı'daki Hıngal Mantı, yeme-içme sektöründe nadir şahit olduğum bir özelliğe sahip: istikrar. Açıldığı dönemden beri müşterisi olduğum mekanın gerek lezzet, gerekse fiyat ve hizmet konularında hiç bozulduğunu görmedim. Burası, birçok benzerini yoldan çıkaran "Vedat Milor etkisi"ne rağmen çizgisini hiç bozmayan, mütevazı ve sıcak bir aile işletmesi. Sahibi olan çiftten Okan bey, emekli bir akademisyen. Eşi Melike hanım ile el ele vererek, kökeni olan Dağıstan'ın kültürünü yaşatacak bir iş yapmak istemiş ve Hıngal'ı kurmuşlar.

Hıngal, Dağıstan usulü mantının adı. Farklılık yaratmayı isteyen çift, klasik reçetenin ötesine geçip etli ısırganlı, cevizli soğanlı, somonlu, patatesli, ıspanaklı peynirli, acılı/acısız kıymalı, peynirli ve hatta kahveli gibi çeşitlerini hazırlamış. Mutfakta tamamen doğal malzemeler kullanıyorlar. Mantıyı haşlanmışın yanısıra kızarmış veya tereyağında sotelenmiş olarak da sipariş etmek mümkün. Bugüne dek tüm çeşitleri deneme imkanım oldu. Kişisel favorilerim acılı kıymalı ve ıspanaklı peynirli olmakla birlikte, somonlunun da oldukça hoşuma gittiğini söyleyebilirim. Eğer özellikle belirtirseniz, geleneksel sunumda olduğu biçimde etli çeşitler için sirke sosu, sebzeliler için salçalı sos ve yoğurt servis ediliyor. (Sirke, etin sindirimini kolaylaştırıyormuş.) Tatlı olarak menüde Kayseri'ye özgü nevzine bulunuyor. Un, ceviz, pekmez, tahin ve tereyağ ile helva kıvamında hazırlanan tatlının üzerine, sunum esnasında meyve sosu dökülüyor.

Hıngal'da kolay seçim yapabilmeniz için mantı isimlerinin ve maketlerinin yer aldığı bir çark hazırlamışlar. Porsiyonda 12 adet hıngal bulunuyor. Dilerseniz birkaç farklı çeşiten müteşekkil bir tabak yaptırabiliyorsunuz. İç malzemesi bol ve tadı leziz bu hıngallar için biçilen fiyat ise gayet makul düzeyde. Evde pişirmek isteyenler için kilo ile donuk ürün satışları da bulunuyor. Ayrıca İstanbul'un kalbur üstü bazı restoranlarına da toptan olarak mantı veriyorlarmış. Yolunuzu mutlaka düşürüp bu mantıyı denemenizi öneriyorum.
4
H....... H.......
Bildiğimiz klasik mantıdan epey değişik şekil ve tatlarda oldukça fazla türü var. Küçücük bir işletme. Sahipleri donanımlı insanlar. Türünün çok az örneklerinden biri olması dolayısıyla mutlaka ziyaret ediniz
5
H................. H.................
Daha önce hiç duymamıştım "Hıngal Mantı”yı, ama mutlaka bilenleriniz vardır. “Dağıstan” mantısıymış Hıngal ve “lezzetli hamur parçaları” anlamına geliyormuş. Kafkasya coğrafyasında yer alan bazı millet ve kültürlerde (Çerkes, Çeçen, Azeri, Gürcü vb) ise benzer şekil ya da lezzette yapılan bu mantıya Hinkal, Hingel, Haluj, Gabın, Kıbın, Mentaz, Psihalve, Kurze, Hambal, Kazan Böreği vb isimler verilmekteymiş. Kim ne derse desin, yapım tarzlarında ve iç harçlarında değişiklikler görülen bu mantının, ben mutlaka denenmesi gereken bir lezzet olduğuna inandım “Hominigırtlakgurme” olarak bugün yolum Hıngal Mantı ile buluştu. İstanbul Çamlıca Kısıklı'da olan bu mekânda beni güler yüzle reklamcı Okan Bey, dünyalar tatlısı eşi yönetmen Melike Hanım ve halkla ilişkiler - reklam sorumlusu sevgili Ela karşıladı. Bu mekânı bu harika aile 10 yıldır işletiyor. Mekân küçük ve çok şirin... Önce masaya mantıları görebileceğiniz hoş bir menü koyuyorlar, döner tablada sunulan çeşitler içinden siz ilginizi çekenleri seçiyorsunuz. İyi bir reklamcı olmanın güzelliği, bu menü sunumuna da yansımış. Daha önce hiç görmediyseniz bile, Hıngal Mantı hakkında bu şekilde bilgi alıyor olmak ve zevkle hazırlanmış menüyü incelemek çok zevkli. Hıngal Mantı, bizim alışık olduğumuz mantılar gibi değil. Hemen aklınıza sarımsaklı yoğurtlu bir mantı görüntüsü gelmesin. Mantı tanelerinin her biri oldukça büyük ve şekilleri ise epeyce değişik... Birçok çeşidi var, benim ilk sorum ise nasıl renklendirme yaptıkları oldu. Renklendirme işlemlerini tamamen doğal baharatlardan ve bitkilerden elde ediyorlar. Sizin seçiminize göre hazırlanan tabakta bu renk renk mantılardan 12 adet bulunuyor ve oldukça doyurucu. Fakat ben önce yaz - kış içilebilen ve tadı bizim yayla çorbamıza benzeyen Dovğa ile başladım. Yoğurt özlü olan bu çorbanın içinde nohut ve pirincin yanı sıra ıspanak, dereotu nane gibi mevsimdeki yeşiller bulunuyor ve soğuk ya da sıcak içilebiliyor. Yazın bu çorbayı semizotu ile yapıyorlarmış. Arkasından buharda pişirilip tereyağında sotelenen ve çok da doyurucu olan bir Hıngal tabağı denedim. Buradaki favorilerim 1. cevizli, 2. somonlu, 3. acılı kıymalı, fakat acı çok sevmiyorsanız denemeyin... Hıngalların minik etli-ısırganlı, kahveli-peynirli, soya kıymalı, ıspanaklı, somon balıklı, tavuklu, kıymalı, acılı kıymalı, cevizli-soğanlı-havuçlu, patatesli, peynirli, sebzeli çeşitleri bulunuyor. Mantıların şekli çok hoşuma gitti. Şekil verirken uç kısmında küçük bir delik bırakıyorlar; bunun nedeni ise suda haşlanırken iç kısmına et suyunun girebilmesi ve iyice pişmesi. İsteğe göre buharda, yağda kızartma ya da suda haşlama şeklinde seçenekleriniz var. Ben hem buharda hem de kızartma şeklinde denedim. İkisi de inanılmaz lezzetli… Hıngal Mantı’nın vejetaryenleri ve veganları düşünmesi de çok hoşuma gitti. Et yemeyen, hayvansal ürünlerden uzak duran pek çok vejetaryen - vegan arkadaşım var ve büyük sıkıntı çekiyorlar. Buradaki mantı çeşitlerinde onlar için de seçenek var ve rahatlıkla yiyebilirler… Bu harika ürünler ayrıca birçok iyi mekânın menüsünde de yerini almış. Bunlardan bazıları; Nişantaşı Nopa, Divan Restoranları, Tepe Majeur, Huqqa, The Market at Bosphorus, İzmir Alaçatı Pug StreetKitchen&Pub, Wyndham Grand İstanbul Kalamış Marina, Lolanta Cihangir, KNC Yenişehir gibi pek çok mekâna bu ürünler veriliyor. İşletmeyi bilmeyen firmaların çok şey kaçırdığını düşünüyorum. Evlere de min. 5 kg olmak üzere donuk şekilde servis ediliyor. Bence özel günler için harika bir fikir diyebilirim. Ve son olarak nefis ve çok hafif Kayseri tatlısı Nevzine ile bu ziyafeti bitirdim. Nevzine, cevizli tahinli ve özel meyve sosu ile sunulan bir tatlı. Hıngal Mantı mutlaka tekrar geleceğim mekânlar arasında…
4
O.... O....
Senelerdir çizgisini hiç değiştirmedi, kaliteyi düşürmedi.  Temiz ve nezih bir mekan. Dağıstan mantısının bir çok çeşidi var. Porsiyon içerisindeki mantıları istediğiniz gibi seçebiliyorsunuz. Benim favorim Acılı Kıymalı Hıngal. Dağıstan mantısı Türkiye'deki mantıdan epey farklı. Tibet mutfağında yer alan Momo'ya ya da Çerkeslerin haluj dediği mantıya benziyor. Kesinlikle bu mekanı tavsiye ederim.
5
H................. H.................
Daha önce hiç duymamıştım "Hıngal Mantı”yı, ama mutlaka bilenleriniz vardır. “Dağıstan” mantısıymış Hıngal ve “lezzetli hamur parçaları” anlamına geliyormuş. Kafkasya coğrafyasında yer alan bazı millet ve kültürlerde (Çerkes, Çeçen, Azeri, Gürcü vb) ise benzer şekil ya da lezzette yapılan bu mantıya Hinkal, Hingel, Haluj, Gabın, Kıbın, Mentaz, Psihalve, Kurze, Hambal, Kazan Böreği vb isimler verilmekteymiş. Kim ne derse desin, yapım tarzlarında ve iç harçlarında değişiklikler görülen bu mantının, ben mutlaka denenmesi gereken bir lezzet olduğuna inandım

“Hominigırtlakgurme” olarak bugün yolum Hıngal Mantı ile buluştu. İstanbul Çamlıca Kısıklı'da olan bu mekânda beni güler yüzle reklamcı Okan Bey, dünyalar tatlısı eşi yönetmen Melike Hanım ve halkla ilişkiler - reklam sorumlusu sevgili Ela karşıladı. Bu mekânı bu harika aile 10 yıldır işletiyor. Mekân küçük ve çok şirin... Önce masaya mantıları görebileceğiniz hoş bir menü koyuyorlar, döner tablada sunulan çeşitler içinden siz ilginizi çekenleri seçiyorsunuz. İyi bir reklamcı olmanın güzelliği, bu menü sunumuna da yansımış. Daha önce hiç görmediyseniz bile, Hıngal Mantı hakkında bu şekilde bilgi alıyor olmak ve zevkle hazırlanmış menüyü incelemek çok zevkli.

Hıngal Mantı, bizim alışık olduğumuz mantılar gibi değil. Hemen aklınıza sarımsaklı yoğurtlu bir mantı görüntüsü gelmesin. Mantı tanelerinin her biri oldukça büyük ve şekilleri ise epeyce değişik... Birçok çeşidi var, benim ilk sorum ise nasıl renklendirme yaptıkları oldu. Renklendirme işlemlerini tamamen doğal baharatlardan ve bitkilerden elde ediyorlar. Sizin seçiminize göre hazırlanan tabakta bu renk renk mantılardan 12 adet bulunuyor ve oldukça doyurucu. Fakat ben önce yaz - kış içilebilen ve tadı bizim yayla çorbamıza benzeyen Dovğa ile başladım. Yoğurt özlü olan bu çorbanın içinde nohut ve pirincin yanı sıra ıspanak, dereotu nane gibi mevsimdeki yeşiller bulunuyor ve soğuk ya da sıcak içilebiliyor. Yazın bu çorbayı semizotu ile yapıyorlarmış. Arkasından buharda pişirilip tereyağında sotelenen ve çok da doyurucu olan bir Hıngal tabağı denedim. Buradaki favorilerim 1. cevizli, 2. somonlu, 3. acılı kıymalı, fakat acı çok sevmiyorsanız denemeyin...

Hıngalların minik etli-ısırganlı, kahveli-peynirli, soya kıymalı, ıspanaklı, somon balıklı, tavuklu, kıymalı, acılı kıymalı, cevizli-soğanlı-havuçlu, patatesli, peynirli, sebzeli çeşitleri bulunuyor.
Mantıların şekli çok hoşuma gitti. Şekil verirken uç kısmında küçük bir delik bırakıyorlar; bunun nedeni ise suda haşlanırken iç kısmına et suyunun girebilmesi ve iyice pişmesi. İsteğe göre buharda, yağda kızartma ya da suda haşlama şeklinde seçenekleriniz var. Ben hem buharda hem de kızartma şeklinde denedim. İkisi de inanılmaz lezzetli…

Hıngal Mantı’nın vejetaryenleri ve veganları düşünmesi de çok hoşuma gitti. Et yemeyen, hayvansal ürünlerden uzak duran pek çok vejetaryen - vegan arkadaşım var ve büyük sıkıntı çekiyorlar. Buradaki mantı çeşitlerinde onlar için de seçenek var ve rahatlıkla yiyebilirler… Bu harika ürünler ayrıca birçok iyi mekânın menüsünde de yerini almış. Bunlardan bazıları; Nişantaşı Nopa, Divan Restoranları, Tepe Majeur, Huqqa, The Market at Bosphorus, İzmir Alaçatı Pug StreetKitchen&Pub, Wyndham Grand İstanbul Kalamış Marina, Lolanta Cihangir, KNC Yenişehir gibi pek çok mekâna bu ürünler veriliyor. İşletmeyi bilmeyen firmaların çok şey kaçırdığını düşünüyorum. Evlere de min. 5 kg olmak üzere donuk şekilde servis ediliyor. Bence özel günler için harika bir fikir diyebilirim. Ve son olarak nefis ve çok hafif Kayseri tatlısı Nevzine ile bu ziyafeti bitirdim. Nevzine, cevizli tahinli ve özel meyve sosu ile sunulan bir tatlı. Hıngal Mantı mutlaka tekrar geleceğim mekânlar arasında…
Daha fazla göster
Restorana yorum yapmak ister misiniz ?
Puan :
Sitemizi güncel tutmamız için bize yardımcı olur musun? Bu işletme için hata bildir!
İletişim bilgilerini düzenlemek, menünüzü güncellemek, müşteri yorumlarına yanıt vermek için restoranı sahiplen!
Piasoft® | Web Tasarım