Yükleniyor...
4.2 Puan
5 Yorum

Tarihi Yaşayanlar Börekcisi

Kayhan Mahallesi, İnönü Caddesi, No: 32 Alacamescit, Bursa
Kategoriler Restoranlar
Mutfaklar Börek
Ortalama tutar İki kişi için : 0.00 TL
Telefon 0224 5448973
Neler var?
  • Kapalı alan var.
  • Masa rezervasyonu önerilir
Yorumlar (5)
4
M...... K....
Kahvalti vaktine hitap eden lezzetli ve kaliteli hamurisleri icin Bursa'daki ideal adres olarak ozetlenebilir. Buradaki yiyeceklerin tumu mide canlisi...
4
M...... K....
Kahvalti vaktine hitap eden lezzetli ve kaliteli hamurisleri icin Bursa'daki ideal adres olarak ozetlenebilir.
Buradaki yiyeceklerin tumu mide canlisi...
4
B....... Ç......
Bu börekçinin asıl merkezi Mudanya'da... Ama oradaki ufak dükkanda ortaya çıkan lezzet Bursa şubesinde de aynen devam ediyor. 1925 yılında el arabasında başlayan serüven şimdi bilenlerin vazgeçemediği bir lezzet halini almış durumda. 1925'de Bilal Yaşayan ile başlayan sonrasında 1976'da ilk dükkanı açan Kenan Yaşayan ile devam eden börekçide şimdi 3. kuşak çalışıyor. Burası bir börekçi ve olması gereken çeşitler var. Böreğin güzel olması demek ağızda çıtırdaması anlamına gelir. Kol Böreği isterseniz bu çıtırtıyı duyabiliyorsunuz. Kıymalı börek soğansız olmaz ama çoğu yerde soğanın çok konulması midenizi rahatsız edebiliyor. Burada oran iyi ayarlanmış ve mideyi rahatsız etmiyor. Ispanaklı, peynirli ve kıymalı kol böreği isteyebilirsiniz. Ayrıca su böreği de bulunuyor. Ben en çok Su Böreğini beğendim. Çok hafif ve tereyağı tadını alabiliyorsunuz. Deneme yapmak için az az ıspanaklı ve kıymalı kol böreği ile su böreği istedim. Yanında da demli bir "Duble Çay" daha ne olsun...  Bursa'da sabah kahvaltı için börekçiye giderseniz mutlaka sıcak süt bulunuyor. Benim sütle olan ilişkim 7 yaşında sona erdiğinden çay ile yetindim ama ocakta tencere içinde sıcak suda şişeyle ısınan süt güzel olabilir. Peynirli kol böreğini ise bambaşka bir amaç için sakladım ve peynirli böreği üzerine pudra şekeri ekerek yedim. Daha çok Kürt Böreği denilen sade börek üzerinde pudra şekeri iyi olur ama bu denemede ortaya çıka sonuç bence mükemmel oldu. Adeta yemeğin sonunda tatlı niyetine iyi gitti. İsteyenlere taze yapım poğaça ve açma da var.
4
B....... Ç......
Bu börekçinin asıl merkezi Mudanya'da... Ama oradaki ufak dükkanda ortaya çıkan lezzet Bursa şubesinde de aynen devam ediyor. 1925 yılında el arabasında başlayan serüven şimdi bilenlerin vazgeçemediği bir lezzet halini almış durumda. 1925'de Bilal Yaşayan ile başlayan sonrasında 1976'da ilk dükkanı açan Kenan Yaşayan ile devam eden börekçide şimdi 3. kuşak çalışıyor.

Burası bir börekçi ve olması gereken çeşitler var. Böreğin güzel olması demek ağızda çıtırdaması anlamına gelir. Kol Böreği isterseniz bu çıtırtıyı duyabiliyorsunuz. Kıymalı börek soğansız olmaz ama çoğu yerde soğanın çok konulması midenizi rahatsız edebiliyor. Burada oran iyi ayarlanmış ve mideyi rahatsız etmiyor. Ispanaklı, peynirli ve kıymalı kol böreği isteyebilirsiniz. Ayrıca su böreği de bulunuyor. Ben en çok Su Böreğini beğendim. Çok hafif ve tereyağı tadını alabiliyorsunuz. Deneme yapmak için az az ıspanaklı ve kıymalı kol böreği ile su böreği istedim. Yanında da demli bir "Duble Çay" daha ne olsun... 

Bursa'da sabah kahvaltı için börekçiye giderseniz mutlaka sıcak süt bulunuyor. Benim sütle olan ilişkim 7 yaşında sona erdiğinden çay ile yetindim ama ocakta tencere içinde sıcak suda şişeyle ısınan süt güzel olabilir. Peynirli kol böreğini ise bambaşka bir amaç için sakladım ve peynirli böreği üzerine pudra şekeri ekerek yedim. Daha çok Kürt Böreği denilen sade börek üzerinde pudra şekeri iyi olur ama bu denemede ortaya çıka sonuç bence mükemmel oldu. Adeta yemeğin sonunda tatlı niyetine iyi gitti. İsteyenlere taze yapım poğaça ve açma da var.
5
Ü.... Ü....
Abi buraya senin için geldim. Sen, ben ve rahmetli baban. Sohbet çok güzeldi. Gülen güzlerinle bir çirpida özetledin onsuz yasadigin tarihi. Ardindan tarihi yasatacak börek geldi. Lezzetinden olsa gerek bir çirpida bitti ve baban son sözü söyledi "ayni üniversitede yedigim börek gibi lezzetliydi" dedi ve hepimizi mutlu etti.
Restorana yorum yapmak ister misiniz ?
Puan :
Sitemizi güncel tutmamız için bize yardımcı olur musun? Bu işletme için hata bildir!
İletişim bilgilerini düzenlemek, menünüzü güncellemek, müşteri yorumlarına yanıt vermek için restoranı sahiplen!
Piasoft® | Web Tasarım